Zjawiskowe termy w Toskanii – Terme di Saturnia

przez Eliza Wydrych

Toskania słynie z urokliwych miasteczek, z genialnego jedzenia, zapierających dech widoków, świetnego wina i oliwy z pierwszego tłoczenia. W tym zestawieniu nie może zabraknąć term! W Toskanii znajduje się kilka term z gorącymi źródłami. Każde miejsce charakteryzuje się inną temperaturą wody (od 26 stopni celsjusza do 52 stopni) składem i właściwościami leczniczymi. Wstęp do większości term jest darmowy.

Terme di Saturnia

To zdecydowanie najpopularniejsze termy w Włoszech. Zachwycałam się zdjęciami tego miejsca znalezionymi w internecie, chciałam je zobaczyć i doświadczyć kąpieli w leczniczej wodzie. Przekonała nas też lokalizacja. Wybraliśmy te termy z racji bliskiej odległości od wynajmowanej agroturystyki. Zależało nam by być na miejscu rano, wtedy turystów jest najmniej i można rozkoszować się tym miejscem bez tłumów.

Na miejscu byliśmy chwilę po 7:00 i ludzi było już sporo (ok. 30). Nie przeszkadzało nam to w odprężającej kąpieli, ale na instagramowe zdjęcia bez ludzi w tle nie mogliśmy już liczyć.

Jeśli zależy Wam na zdjęciach musicie tam być zaraz po wschodzie słońca.

Właściwości lecznicze

Wody w Termo di Saturnia mają właściwości lecznicze. Wspaniale na nasz organizm działa nie tylko gorąca woda, ale też związki siarki, węgla, plankton czy dwutlenek węgla. Kąpiele w termach pozytywnie wpływają m.in na naszą skórę, stawy, krążenie, przemianę materii.

Informacje praktyczne + coś o czym nie przeczytacie w przewodniku

  • Aby dotrzeć na miejsce wpiszcie w nawigację CASCATE DEL MULINO, a nie Termo di Saturnia.
  • Wstęp do term jest bezpłatny
  • Parking jest darmowy i pomieści kilkadziesiąt samochodów. Podejrzewam, że w sezonie może być tłoczno.
  • W drodze z parkingu do term napotkacie restauracje oraz sklep. Jest też automat, który wypieka pizzę z wybranych składników. Genialne.
  • Zabierzcie ze sobą gumowe buty, dno jest bardzo śliskie i łatwo można się wywrócić. Co więcej na dnie są kamienie, po których spacer nie należy do przyjemności.
  • Przygotujcie się psychicznie na paskudny widok i konieczność obcowania z czerwonymi larwami o wdzięcznej nazwie Ochotka. Znajdują się w wodzie i jest ich cały ogrom. Są totalnie nieszkodliwe, ale często zdarza im się lądować na naszej skórze i się po niej przemieszczać. Zaskoczył mnie ten widok bo nigdzie o tym nie czytałam. Dlatego Wam o tym piszę, byście się mogli przygotować. Podejrzewam, że sytuacja jest podobna w innych termach, ochotki żyją w miejscach z ograniczoną obecnością tlenu w wodzie, lubują się też w mulistym dnie.

Pozostałe termy

Godne polecenia są jeszcze Bagno di Petriolo, Terme di Filippi, Bagno Vignoni.

 

Bardzo polecam Wam kąpiel w wodach termalnych Toskanii. Uwzględnijcie moje powyższe sugestię, a gwarantuje, że bardzo Wam się spodoba.

 

ZOBACZ TAKŻE

9 komentarzy

Doganiam Motyle 12 lipca, 2019 - 1:35 am

Jak z bajki!!
Mój entuzjazm wystudziły lekko te ochotki… 😉 karmi się nimi rybki i zawsze do akwa wybierałam takie, które ich nie jedzą 😀

Odpowiedz
Eliza Wydrych Strzelecka 12 lipca, 2019 - 2:53 pm

Tak, on były obrzydliwe, ale im dłużej tam byliśmy tym mniej mi przeszkadzały. Jestem pewna, że gdybym wiedziała o nich wcześniej przygotowałabym się psychicznie 😀

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 13 lipca, 2019 - 5:23 am

W żyyyyciu bym nie pomyślała, że w Toskanii znajdę termy! 😀 Cudne miejsce!

Odpowiedz
Justyna 13 lipca, 2019 - 8:17 am

Piękne tam jest ale również nie poleca się tam wybrać z dziećmi. Więc maluchy odpadają i my będziemy musieli poczekać kilka lat

Odpowiedz
Anna 5 października, 2019 - 11:56 am

A dlaczego nie poleca sie z dziecmi?

Odpowiedz
Marysia 27 września, 2020 - 5:13 am

bo jak masz dzieci to masz ograniczone życie i nic nie można robić. :/ taki game over

Odpowiedz
Eliza Wydrych Strzelecka 27 września, 2020 - 1:04 pm

znam milion przykładow, że to nieprawda 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 13 lipca, 2019 - 9:00 am

Co za niesamowite miejsce ? planujemy urlop we Włoszech ale braliśmy bardziej pod uwagę północ, choć teraz…. kto wie ? ?

Odpowiedz
Grzegorz Deuter 14 lipca, 2019 - 12:45 pm

Czegoś takiego w życiu nie widziałem nawet na zdjęciach! Super 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz