Dziś napiszę aż o pięciu książkach, które poruszają temat mody. Jedne robią to dogłębniej, drugie powierzchowniej, ale jedno jest pewne: wszystkie warto przeczytać, bo z każdej płynie solidna dawka wiedzy.
Zacznę od dwóch książek, które stały się bestsellerami „The New York Times”. „Klasyczna setka, czyli co powinna mieć w szafie każda kobieta z klasą” i „Mała czarna księga stylu” to książki autorstwa Niny García. Czym się różnią i dlaczego warto je mieć?
„Klasyczna setka” to zbiór – jak sama nazwa wskazuje – stu klasyków, które każda kobieta powinna mieć w swojej szafie. Mowa o klasykach, które nigdy nie wyjdą z mody i które będziemy mogły nosić przez dekady. Ta książka to istna mapa mody, która doradzi, czym należy się kierować przy dokonywaniu zakupów. Nina pisze nie tylko o poszczególnych elementach garderoby, lecz także o kolorach, wzorach, ulubionych adresach w sieci czy modowych ciekawostkach.
[quote text_size=”small”]
W 1936 roku rząd USA zlecił firmie Ray-Ban zaprojektowanie okularów przeciwsłonecznych dla pilotów Air Force. Ray-Ban przedstawił wzór Aviator, który natychmiast stał się hitem. Wciąż nim jest – i to po prawie 80 latach!
[/quote]
Już samo przeglądanie tej książki gwarantuje przyjemne doznania estetyczne, a to za sprawą znanego rysownika Rubena Toledo, którego ilustracje ukazują się m.in. w „Vogue”, „Harper’s Bazaar” czy w „The New York Times”.
„Mała czarna księga stylu” to z kolei przewodnik po świecie dobrego stylu. Nina radzi w niej, jak i gdzie nosić dany strój. Co założyć, kiedy obowiązuje dress code (wizytowy, koktajlowy, dressy casual, casual itd.), oraz jak łączyć style, by nie wyglądać tandetnie.
Uwielbiam rozdział z inspiracjami, w którym znajduje się spis ciekawych filmów, albumów (muzyka), kierunków (podróże) czy dzieł sztuki, które zainspirują nas do szperania w historii mody.
Nina przeprowadziła też rozmowy ze znanymi projektantami (np. z Diane von Fürstenberg, Tory Burch, Zakiem Posenem, Caroliną Herrerą czy Donatellą Versace). Pytała ich m.in. o inspiracje, łamanie modowych zasad, minimalizm, kobiece kształty, kaszmir i dobry gust. Skarbnica wiedzy i inspiracji!
„Sukces według Teen Vogue. Praktyczne porady tych, którzy rządzą światem mody” to poradnik dla wszystkich, którzy marzą o pracy w branży modowej. Chcesz być stylistką, redaktorką mody, fotografem? Marzysz o karierze projektantki, modelki, a może prowadzisz bloga? W tym poradniku znani projektanci (Karl Lagerfeld), modelki (Chanel Iman), dziennikarki (Anna Wintour) i fotografowie (Mario Testino) dzielą się swoją wiedzą i radzą, co robić, by odnieść sukces. Dowiecie się, jak zostać stażystką w magazynie modowym, na co zwracają uwagę łowcy talentów z agencji modelek, jak dostać pracę w firmie odzieżowej i jak tworzyć w niej nowe trendy. Co więcej, książka zawiera sylwetki osób, które rządzą światem mody. Jeśli chcesz pracować w tej branży, musisz znać nazwiska znanych fotografów, redaktorek, projektantów czy modelek. Książkę w tym momencie trudno dorwać, bo wszędzie jest już wyprzedana. Dodruk ma dopiero ruszyć.
„(Nie) mam w co się ubrać” to książka autorstwa Karoliny Glinieckiej znanej szerzej jako Charlize Mystery. Na co dzień przyjaźnimy się z Karoliną, dlatego nie mogło u mnie zabraknąć chociażby krótkiej wzmianki o jej książce.
Pierwszy rozdział dotyczy rodzajów sylwetek i dowiemy się w nim, czy jesteśmy gruszką, jabłkiem, klepsydrą czy rożkiem. To podstawowa wiedza, którą musimy posiąść, by tworzyć stylizacje dostosowane do naszej figury. W następnych rozdziałach Karolina skupia się na różnych elementach kobiecej garderoby (koszule, swetry, sukienki, spódnice). To wszystko jest okraszone packshotami i pięknymi zdjęciami stylizacji. Charlize nie pomija również dodatków i akcesoriów. Jak wyglądają espadryle, co to są sztyblety i z czym najlepiej zestawić fascynator… Bardzo pomocny jest podrozdział o okularach. Dowiadujemy się z niego, jaki kształt okularów pasuje do naszej twarzy, a jaki zupełnie nie. To są takie podstawy, które każda fashionistka powinna znać.
Wiem, jaki ogrom pracy Karolina z Adrianem włożyli w powstanie tej książki, jak długo trwały sesje zdjęciowe, by każdy element stylizacji zaprezentowany w formie packshotach wyglądał idealnie, i ile nocek zarwali. Wpadka z korektą była oczywiście winą wydawnictwa, a ludzie szukający sensacji zacierali ręce, coraz to pisząc idiotyczne komentarze w sieci. Na szczęście fala hejtu nie przyćmiła sukcesu sprzedażowego, którego Karo szczerze gratuluję!
I na koniec „Szefowa. Najseksowniejszy prezes świata” – książka, która wgryza się w modę od strony biznesowej. Autorką jest Sophia Amoruso, szefowa i dyrektor kreatywna Nasty Gal. Na pewno kojarzycie ten sklep, bo swego czasu blogerki (w tym ja) kupowały tam koturny od Jeffreya Campbella, ciuchy vintage i tzw. crop topy. Sophia opowiada o swoich niepozornych początkach, problemach w szkole czy o pomyśle na biznes, który polegał na wyszukiwaniu ciuchów z lumpeksu i sprzedawaniu ich w wyższej cenie na eBayu. Dziś Sophia jest właścicielką internetowego imperium mody wartego 240 milionów dolarów.
To pozycja o tym, że pierwsza praca nie zawsze musi być świetna, że pasja, zaangażowanie zawsze popłaca, a pracowitość przynosi zamierzone efekty. Książka daje motywacyjnego kopa, zwłaszcza jej pierwsza część. Im bliżej końca, tym więcej przynudzania, ale wierzcie mi: warto przez to przebrnąć i prześledzić krętą i zawiłą drogę, jaką przeszła Sophia. Z czym musiała się zmagać, jak rozwiązywała problemy i skąd wiedziała, w którą stronę iść, by rozwijać firmę?
Nie musicie od razu kupować wszystkich pięciu książek. Mam nadzieje, że ten wpis pomoże Wam wybrać taką, która poszerzy Wasze horyzonty, czegoś nauczy i zainspiruje. Przecież o to chodzi – by się nawzajem inspirować!
50 komentarzy
Jaki świetny wpis! Tyle ciekawych informacji 🙂
Nie miałam pojęcia, że aviatory były stworzone dla pilotów. Myślałam, że to po prostu inspiracja
Mam książkę Karoliny i uważam, że jest swietna. Hejterzy niech dalej tracą czas na szukaniu sensjacji. Reszta poważnych ludzi robi swoje. Amen
Właśnie zastanawiam się nad kupnem szefowej, ale po tym tekście, jestem przekonana, że chcę ją przeczytać 😛
Zastanawiam się nad klasyczna setką i mała czarną księgą stylu. Którą być poleciła… bardziej?
Małą czarną, zdecydowanie. Jest taka bardziej lifestylowa. Sporo tam zestawień, list, wyliczeń. Fajnie się ją czyta 🙂
Była Ronaldo na okładce Vogue 😀
Niby taki długi wpis, a ja tak szybko przez niego przebrnęłam. Fajne książki poleciłaś. Po fali hejtu na Karolinę patrzyłam na jej książkę z politowaniem ale teraz pluję sobie w brodę. Jeden błąd nie może przecież przyćmić całości
Sophia jest boska, śledzę ją na fejsie odkąd przeczytałam Szefową. Świetna, wyluzowana babka 🙂
Eliza drugie zdjęcie jest przepiękne!!!!!
Eliza, mogłabyś polecić jakieś fajne książki o Londynie? Nie chciałabym takiego typowego przewodnika, w którym opisana jest historia i wszystkie zabytki. Coś lekkiego, ciekawego, z czego jednoczenie mogłabym się dowiedzieć gdzie iść i co zobaczyć.
Wygląda na to, że mam sporo do nadrobienia, ale książka Karoliny już czeka na mojej półce, by po nią sięgnąć 🙂
Bardzo ciekawe zestawienie, powiedziałabym, że dla mnie trochę zaskakujące. Cieszę się, że wspomniałaś nie tylko o książkach „jaki fason pasuje do figury x, a jaki do figury y” albo „jaki kolor pasuje do y, a jaki do x”, bo w końcu świat mody nie ogranicza się tylko do tego.
Ciekawa jestem co sądzisz o książce Radzkiej i czy myślałaś o uwzględnieniu jej w tym zestawieniu. 🙂
Dodam do tego jeszcze „Strategię stylu” Niny Garcia. Kupiłam w Empiku całą trylogię i nie żałuję 🙂 Przymierzam się do książki Karoliny co do której miałam mieszane uczucia, ale po tym wpisie się chyba skuszę.
polecam również „Strategię stylu” Niny Garcia 🙂
a książka do której ciągle wracam to „Lekcje Madame chic”
polecam!
Lekcje Madame Chic – również znam i polecam ;)))))
Szefowa jest super! Sophia to wzór do naśladowania
Mam pytanie (nie w temacie tego posta), ale chodzi mi o twoją toaletkę, czy ty ją miałaś robioną na zamówienie, czy gdzieś ja kupiłaś, bo szukam czegoś podobnego a twoja spodobała mi się, i jeżeli można wiedzieć to ile kosztowała, tak mniej więcej.
To był projekt architekt, była robiona na zamowienie 🙂
dzięki za informację
Wszystkie książki mam i zgadzam się z tym co napisałaś w 100% 🙂
Obie książki Niny Garcii już do mnie lecą przez amazona 🙂
ręka rękę myje i na zestawieniu książka Karoliny.
To chyba oczywiste, że wspieram twórczość bliskiej koleżanki 🙂
Fajnie, że się wspieracie 🙂
Mam książkę Karoliny i jest naprawdę dobra. Ludzie hejtują by hejtować.
„Szefowa najseksowniejszy prezes świata” bardzo mi się podobała 😉 z tej dziedziny polecam też „Człowiek który stworzył Zare” i ” Helenie Rubinstein kobieta która wymyśliła piękno” Mega motywujące ! Przynajmniej dla mnie, pokazują jak wiele zależy od nas samych !:)
Pozdrawiam 🙂
Czytałam książki o których piszesz. Na blogu są nawet ich recki :))
Do „Szefowej” przymierzam się już od dłuższego czasu, i ciągle coś mi nie po drodze ;), ale teraz jeszcze chyba dopiszę sobie do listy kolejne pozycje, na pewno „Klasyczną setkę”.
Odnośnie „Sukces wg TeenVogue” – to bardziej młodzieżowa pozycja z lekkim językiem czy tytuł wprowadza nas trochę w błąd? Z Twojego opisu zapowiada się na ciekawą garść wiedzy 🙂
Niby młodzieżowa ale jest tam naprawdę mnóstwo cennych inf dla kogoś kto chce pracować w tej branży
Książkę Karoliny mam i mimo kilku wpadek nie żałuję zakupu. Dobrze się ją czytało i motywuje do dobrych zmian w garderobie. A do przeczytania Szefowej bardzo mnie zachęciłaś.
Klasyczna setka, nie słyszałam o tej książce. Bardzo by się przydała, zważywszy, że od jakiegoś czasu buduję moją garderobę od nowa. Ale po ostatniej „wymianie książkowej”, trafiło do mnie tak dużo książek, że wstyd dokładać kolejne.
„Mała czarna” i „Sukces wg Teen Vogue” zaciekawiły mnie najbardziej 😀 jest szansa, że którąś z nich ( najlepiej obie :D) dostanę w bibliotece?
#SZEFOWA to naprawdę dobra książka! 😀 Świetny wpis.
Mam książkę „Nie mam się w co ubrać” na prawde fajna
nie wiedziałam, że się kolegujecie z Karoliną
Klasyczna setka to jedna z moich ulubionych pozycji, nawet nie w ramach „mody” ale w ogóle jako wartościowa, lekkim językiem napisana i pięknie wydana książka. Chętnie i często wracam do niej to tak, przy kawie. Rownież uważam, ze jest warta polecenia.
Lubię wpisy tego typu, są inspiracją do kolejnych zakupów, w tym wypadku wrzuciłam na swoją listę „klasyczną setkę” oraz książkę Charlize.
W sumie dzięki Twojej rekomendacji kupiłam #szefową i kilka innych książek. Oby więcej takich wpisów. Pozdrawiam!
Pod wpływem jednej z Twoich poprzednich recenzji skusiłam się na książkę i nie żałuję. Z dzisiejszych opisów najbardziej przemawia do mnie „Szefowa” i pewnie wkrótce wpadnie w moje ręce. Fajny pomysł z tym cyklem 🙂
Książki Niny Garcii leżą u mnie na półce. Z pozostałymi chętnie się zapoznam. Polecam także 100 lat mody Cally Blackman i nowość na rynku: Wielką księgę ubiorów i stylów. Moda. Wyd. Arkady.
Ekstra wpis 🙂
Mi brakuje tutaj „Historii Mody” Francois Boucher. To jedna z najbardziej kompetentnych i najlepiej wydanych książek na temat. Pomaga zrozumieć ewolucję stroju, pokazuje przedstawienia strojów w sztuce. Samo trzymanie jej w rękach jest przyjemnością 🙂 Wiedza tego pana jest o niebo większa niż nowoczesnych „pisarek”, które w większości klepią teksty z Wikipedii. Choć oczywiście nie dla każdego interesowanie się modą to też jej historia. Ale dla mnie to dużo ciekawsze niż książki o tym, co „trzeba mieć w szafie”. Polecam!
E tam, to takie trochę tymczasowe publikacje. Na GirlBoss pewnie się skuszę, ale jeśli ktoś lubi modę, to powinien przeczytać najpierw historię sztuki w skrócie 😛
ŚWIETNY I PRZYDATNY WPIS
Od jakiegoś czasu interesuję się modą, postanowiłam zacząć coś z tym działać. Początki nie są łatwe, nie wiem jak podejść do niektórych rzeczy, z kolei inne same w sobie sprawiają mi frajdę. Chciałam zainspirować się kimś, kto tworzy blog o modzie i przeszedł przez drogę, na którą ja wstępuję. Myślę, że znajdę tu wiele inspiracji. Już dodaję bloga do ulubionych! Ciekawe książki podsyłasz, to jest dokładnie to czego szukałam. Dziękuję za wsparcie i pozdrawiam.
Bardzo fajny zestaw – czas wziąć się za poszerzanie.
Oto moje ulubione książki o modzie – Frances Corner „Why Fashion Matters” , Sophia Amoruso „Girl Boss”, Grace Coddington „Grace: a memoir” oraz Alexa Chung „It” .
No i na pewno nie można przegapić książki Garance Dore Love style life, ja się jej już nie mogę doczekać. Ona jeśli chodzi o modowe blogi jest moją królową.
No tak pojawiły się tutaj klasyki, po które na pewno warto sięgnąć, ja polecam też książkę Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie, nie jest to książka o modzie, ale wspominam o niej, bo była ona inspiracją do powstania nowej polskiej marki ubrań Just Your Story.
O Karlu Lagerfeldzie to można napisać osobną książkę 😉
Comments are closed.