Zaczął się październik – mój miesiąc! Dlaczego? W październiku się urodziłam i to właśnie październik (pod wieloma względami) okazuje się być moim najlepszym miesiącem w roku! 🙂
Dziś przed Wami druga odsłona cyklu „COOLturalny miesiąc”, w którym prezentuję Wam nowości literackie, filmowe, teatralne i muzyczne. W końcu dłuuugie jesienne wieczory to idealny czas na solidną porcję kultury!
Książki
„Po prostu bądź”
autorka: Magdalena Witkiewicz
premiera: 7 października
To historia Pauliny – wychowywanej na wsi dziewczyny, która chce spełnić marzenia i studiować architekturę. Jej rodzice mają już jednak plan na jej życie: małżeństwo i spokojne życie w rodzinnej miejscowości. Dziewczyna nie chce się poddać, wbrew wszystkiemu walczy o swoje. Opowieść o miłości, porażkach, rozpaczy, poszukiwaniu szczęścia i spokoju. Wciągająca!
„Dziennik panny służącej”
autorka: Octave Mirbeau
Tytułowy dziennik tworzy Celestyna, która opisuje w nim swoją pracę, pracodawców i tajemnice skrywane w domach, w których pracuje. Niektóre historie są zabawne, inne przerażające. Najnowsza praca (na prowincji) również przynosi jej wiele emocji. Dodatkowo pojawia się wątek kryminalny: czy jej pracodawca, który jest nie tylko przerażający, lecz także fascynujący, okaże się mordercą i gwałcicielem?
„Ślad na lustrze”
autorka: Janis Heaphy Durham
Pełna niedopowiedzeń książka napisana przez Janis Heaphy Durham (dziennikarka, kobieta sukcesu). Publicystka po stracie męża zaczęła doświadczać tajemniczych rzeczy (np. zegar zatrzymujący się dokładnie w godzinie, o której zmarł jej mąż) i przeprowadziła liczne rozmowy z psychologami i fizykami, aby dowiedzieć się, czy to, co ją spotkało, ma związek ze światem nadprzyrodzonym. Zebrała dowody, które miały potwierdzić, że to jej zmarły mąż próbuje się z nią skontaktować. Wniosek jest dla niej jeden – życie na śmierci się nie kończy.
„Świat równoległy”
autor: Tomasz Michniewicz
Kolejna książka znanego podróżnika to zbiór reportaży z różnych zakątków świata. Autor ukazuje historie ośmiu miejsc z innego punktu widzenia – tego, którego nie widzimy w mediach.
„Chłopiec-duch”
Autorzy: Martin Pistorius, Megan Davis Lloyd
Wspomnienia człowieka, który przez 12 lat żył w sparaliżowanym ciele, zapadł w śpiączkę, był sztucznie podtrzymywany przy życiu, nie reagował na otoczenie, nie było z nim żadnego kontaktu. Najbliższa rodzina straciła nadzieję, uważała go za martwego i życzyła mu śmierci. On jednak nie stracił wiary, powoli zaczął odzyskiwać świadomość i próbował skontaktować się z bliskimi.
Filmy
Październik to miesiąc wielu premier: na ekranach polskich kin będzie można zobaczyć naprawdę dobre produkcje!
„Marsjanin”
reżyseria: Ridley Scott
premiera: 2 października
Astronauta Mark Watney w wyniku nieudanej ekspedycji zostaje sam na Marsie. Nie rozpacza, tylko stara się przeżyć w oczekiwaniu na ratunek. Nie brakuje mu pomysłów, dzięki otwartemu umysłowi, optymizmowi, nadziei i przede wszystkim WIEDZY. Stara się utrzymać przy życiu jak najdłużej. Choć misja ratunkowa, która ma zabrać go z powrotem na ziemię stoi pod znakiem zapytania. Genialny film pokazujący, że nie ma rzeczy niemożliwych.
„Praktykant”
reżyseria: Nancy Meyers
premiera: 2 października
Wdowiec Ben jest już na emeryturze, ten stan rzeczy zaczyna go już męczyć, postanawia znaleźć sobie ciekawe zajęcie. Bierze udział w programie praktyk dla seniorów i trafia do…. internetowej firmy zajmującej się sprzedażą odzieży dla kobiet. Ciekawa komedia z Robertem De Niro i Anne Hathaway w rolach głównych.
„Chemia”
reżyseria: Bartosz Prokopowicz
premiera: 2 października
Historia inspirowana życiem Magdy Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak’n’roll. Opowieść o wielkiej miłości i pokonywaniu trudności życiowych porusza trudny problem choroby nowotworowej. Dochód ze sprzedaży biletów zostaje przeznaczony na rzecz Fundacji Rak’n’roll.
„Panie Dulskie”
reżyseria: Filip Bajon
premiera: 2 października
Polska komedia w doborowej obsadzie (m.in.: Krystyna Janda, Sonia Bohosiewicz, Maja Ostaszewska). Historia trzech kobiet z rodu Dulskich: najmłodsza jest reżyserką i postanawia stworzyć film dokumentalny o swojej rodzinie. Podczas pracy na jaw wychodzi wiele rodzinnych tajemnic.
„Obce niebo”
reżyseria: Dariusz Gajewski
premiera: 16 października
Historia polskiej rodziny, która mieszka w Szwecji. Kłamstwo sprawia, że szwedzka opieka społeczna odbiera im córkę i oddaje rodzinie zastępczej. Małżeństwo musi walczyć z biurokracją i prawem, aby odzyskać dziecko. Złote Lwy dla Agnieszki Grochowskiej za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w roku 2015 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Ugotowany”
reżyseria: John Wells
premiera: 23 października
Znakomity kucharz nie udźwignął ciężaru sławy i na jakiś czas zniknął z życia publicznego. Teraz postanawia wrócić i stworzyć najlepszą restaurację na świecie. W roli głównej Bradley Cooper i to jest informacja, która totalnie zachęca mnie do pójścia do kina. Seksowny i superprzystojny Bradley Cooper w roli kucharza? O taaak! 🙂
Seriale
Długie, jesienne wieczory sprzyjają również oglądaniu seriali. Poniżej dwie propozycje październikowych premier.
„Trafny wybór”
premiera: 7 października
Miniserial, który powstał na podstawie ostatniej powieści J.K. Rowling. Umiera członek rady Pagford, a w miasteczku zaczyna się walka o zajęcie jego stanowiska.
„American Horror Story: Hotel”
premiera: 5 października
Kolejna seria kultowego serialu „American Horror Story”. Tym razem akcja rozgrywa się w hotelu. Zapewne domyślacie się, że nie będzie to zwykły hotel… Uwielbiam ten serial i szczerze nie mogę się doczekać premierowego odcinka! Ciekawostką jest, że w obsadzie znalazła się… Lady Gaga.
Muzyka
„Drugie pół”, Zakopower
Czwarta płyta znanego zespołu. Tytuł odnosi się do miłości – nie tylko do drugiej osoby, lecz także takiej do świata. Znajduje się tu kilka osobistych piosenek wokalisty, m.in. „Tato”, który mówi o obawach, lękach i miłości ojcowskiej. Nadal dominują góralskie akcenty, ale oprócz tego usłyszymy delikatne, akustyczne brzmienia.
„ZOO” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, Katarzyna Groniec
Kolejna artystka sięga po piosenki Agnieszki Osieckiej i interpretuje je na swój sposób. Przyjemne, ciekawe, różnorodne aranżacje znanych nam już utworów.
Teatr
Opera i Filharmonia Podlaska
„Carmen”
reżyseria: Beata Redo-Dobber
„Carmen” należy do najwybitniejszych dzieł operowych. W październiku będzie można zobaczyć i usłyszeć ją kilka razy w Białymstoku. Spektakl wykonany będzie w języku francuskim (z polskimi napisami).
Teatr Telewizji, 25.10.2015, TVP 2, godz. 23:10
„Cukier Stanik”
reżyseria: Agata Puszcz
Tytułowy Cukier Stanik to nazwa rodzinnej firmy gorseciarskiej. W PRL-u święciła triumfy, dzisiaj została zapomniana: kobiety wolą kupić gotowy i tani produkt. Spektakl jest komedią, ciepłą opowieścią o walce z kapitalizmem i o wspólnocie, która się wokół tej sprawy tworzy.
Jeśli coś przeoczyłam dajcie znać w komentarzach. Tymczasem lecę do kina na Marsjanina. O, nawet się zrymowało 🙂
26 komentarzy
Elizka kiedy mozemy sie spodziewać obiecanych wielkich zmian na blogu?☺️
„dziennik..” ogladalam. calkiem przyjemny wiec ksiazka na pewno tez.
Mam nadzieje ze taki wpis bedzie pojawial sie co miesiac. super pomysl !
Myślę, że wszyscy czytelnicy pamiętają Twoją imprezę urodzinową w stylu Halloween, więc wiemy, że to TWÓJ miesiąc. 😀 Faktycznie mnóstwo nowości! 🙂
Koniecznie muszę zobaczyć „Chemię” – bardzo dobrze zapowiada się ten film.
Książki też interesujące, czas jesienią nadrobić książkowe zaległości :))))
Bardzo czekałam zwłaszcza na filmy!
Panie Dulskie, jako filmowa komedia ? Z tym nazwiskiem w tytule, ,,dzieło” kojarzy się ze słowem dramat i tragedia. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć czas na Carmen w Białymstoku. Jeszcze nie odwiedziłem nowej opery. I chciałbym zobaczyć wykonanie Carmen na żywo.
Eliza, ale jedziesz z wpisami, super 😉
Też uwielbiam AHS :), a każdy sezon niósł ze sobą strach, niepokój i oczekiwanie kolejnego odcinka. Godny polecenia wydaje się być także planowany na 16 października Pakt z diabłem, gdzie gra Johnny Depp.
Uwielbiam ten cykl, dzięki niemu wiem co w trawie piszczy 🙂
Byłam na chemii – robi wrażenie i daje mocno do myślenia.
Jestem ciekawa Marsjanina. Zastanawiam się czy iść do kina, jakoś nie przepadam za filmami związanymi z kosmosem. A co do Zakopower, to piosenka „Tak ma być” jest „całkiem, całkiem”. Ciekawe jak reszta utworów na płycie.
Właśnie wróciłam z Marsjanina i jestem zachwycona. Genialny film. To nie jest typowy film o kosmosie, nie ma katastrof, nikt nie ginie, jest za to walka o przetrwanie, ale nie taka patetyczna i heroiczna. No dla mnie bomba!
Świetny wpis! Niezbyt śledzę premiery, szczególnie kinowe; dodatkowo nie mieszkam w Polsce, więc o polskich filmach nie mam jak usłyszeć- teraz wiem, za czym się rozglądać przy następnej wizycie w kraju. Thumbs up!
idę dziś do kina na marsjanina też 🙂
Eliza byłyśmy na tym samym seansie i siedziałaś dokładnie 2 rzędy nade mną. Odwróciłam się na koncu kiedy już wszyscy wychodzili i w pierwszej chwili nie rozpoznałam Cię. To pewnie przez okulary, w których tak rzadko się pokazujesz na blogu 😛
Nasz wzrok się spotkał ale ja miałam zszokowaną minę i pewnie wyglądałam jak kretynka aahha
Ciekawe książki – myślę, że znajdę coś dla siebie.
Świetny wpis, na pewno niektóre książki przeczytam!
Osiedlowe sceny „Obcego nieba” były kręcone pod moją pracą. Ekipa zawiesiła nam w oknach firanki, na balkonach wisiało udawane pranie, a my w godzinach pracy podglądaliśmy pracę aktorów:)
genialny wpis. czekam na więcej!
Na początku nie byłam przekonana do tego cyklu. Bałam się, że kultura to taki temat, który nie zainteresuje rzeczy czytelników. Faktem jest, że kulturalne wpisy mają mniejszą liczbę wyświetleń niż np te modowe czy urodowe. Ale ja ten cykl uwielbiam. Wchodzisz i wiesz na co możesz iść do kina, jaką książkę przeczytać i na co wybrać się do teatru. Dzięki niemu jestem na czasie i nic mnie nie ominie. Bardzo cieszą mnie takie komentarze, bo utwierdzają w przekonaniu, że warto 🙂
Eliza, właśnie nadrabiam zaległości na blogu. Ten cykl jak dla mnie trafiony w 10 🙂 zwłaszcza jeśli chodzi o książki.
Byłam wczoraj na „Praktykancie” i powiem jedno – polecam! Fajny, lekki film na takie przytłaczające, chłodne jesienne dni 🙂 Są momenty do śmiechu i do płaczu, nie jest to typowa głupkowata komedia, nawet mój mąż wyszedł zdziwiony i zadowolony z doboru repertuaru 🙂
A Twój cykl uważam za strzał w dziesiątkę! 🙂
Pozdrawiam:)
Tez byłam na tym filmie i totalnie mnie zachwycił! Mam ochotę iść drugi raz!
Bardzo cieszy mnie informacja o miniserialu Trafy wybór, gdyż aktualnie kończę czytanie tej książki 🙂
Pisałam o tej książce chyba w tamtym roku. Genialna! Fajnie, że zrobili serial 🙂
Bardzo lubię ten cykl – muszę powiedzieć, że nawet jest to jeden z moich ulubionych 🙂
Zamierzam przeczytać „Ślad na lustrze”.
Z filmów wybiorę: „Chemię” oraz „Praktykanta”. No i może „Ugotowany”, bo lubię Bradleya 🙂
Comments are closed.